Governors

School governors play a vital role in promoting high standards of educational achievement. Our governors are committed to serving the best interests of St Columba’s Catholic Primary School. As unpaid voluntary public servants, they help to sustain the school’s identity and provide a link with the local community.

The members of the governing body include:

  • school staff
  • parents of pupils
  • members of the public from all walks of life

At St Columba’s, we are extremely proud of the way in which the governors are fully involved in the life of the school, and are grateful for their time, enthusiasm and dedication.

REGISTER OF INTERESTS OF CURRENT GOVERNORS ON THE BOARD OF GOVERNORS AT ST COLUMBA’S CATHOLIC PRIMARY SCHOOL
(Including those who have served at any point in the last 12 months)

Full NameType of Governor

Appointed by
Date of Appointment / Term of OfficeEnd date
(if applicable)
Committee membership, voting rights of Associate Members and any special roles or chairing responsibilitiesOther educational institutions at which a governorBusiness Interests and Date notifiedAny material interests arising from relationships between governors or relationships between governors and school staff (including spouses, partners and close relatives)Meetings attended over previous academic year out of a total number of applicable meetings
Marie BlakeyParent appointed by Parents04/05/2017
4 years
Member of SI Committeen/an/an/a2/3
Bob BurtonFoundation appointed by the
Bishop
01/09/2014
3 years
31/08/2017Previous Chair of Governors; Member SI Committee;
Headteachers Performance Management governor;
Ex Chair of Resources Committee
n/an/an/a12/15
Father Solomon BulusFoundation appointed by the
Bishop
01/09/2014n/an/an/a5/6
Kieran BurnsFoundation appointed by the
Bishop
01/09/2017
4 years
n/aThe Science Bus
24/9/15
n/a8/15
Christine EmmottHead of School / Associate member14/09/2017
4 years
Member of School Improvement and Resources Committeesn/an/an/a15/15
Rachel GatehouseParent
appointed by
Parents
14/03/2016
1 year
13/03/2017Member of
Resources Committee
n/an/an/a3/6
Helen HalewoodFoundation appointed by the
Bishop
01/09/2017
4 years
Member of
Resources Committee
n/an/an/an/a
Jane HoldsworthFoundation appointed by the
Bishop
31/08/2017
4 years
Chair of Governors Headteacher’s Performance Management Governor;
Member of Resources & School Improvement Committees
n/an/an/a14/15
Eunan HughesStaff
appointed by
Staff
01/05/2014
4 years
31/08/2017Member of SI Committeen/an/an/a3/6
Catherine MarkhamExecutive
Headteacher
01/09/2016Member of Resources & School Improvement CommitteesExecutive Headteacher at St Columba’s Catholic Primary SchoolBrother employed by Junior Librarian.comn/a15/15
Sean McCreeshFoundation appointed by the
Bishop
01/09/2014
3 years
31/08/2017n/an/an/an/a6/6
Kieran MarkeyFoundation appointed by the
Bishop
31/08/2017
4 years
Chair of Resources Committeen/an/an/a11/15
Susanne RooneyLA Governor
appointed by
Local Authority
24/01/2016
4 years
Member of Resources & SI Committees;n/an/an/a14/15
Pam RotheraFoundation appointed by the
Bishop
01/09/2014
3 years
31/08/2017Special Needs /Gifted & Talented
Member of Resources & SI Committees
n/an/an/a6/15